Kogu tõde sinu nahast.
0

Tervisliku naha lähivaade.

Nahk on inimese kõige suurem organ. See on kõige otsesemalt kokkupuutes väliskeskkonna mõjudega ning on loodud ennekõike kaitsma inimkeha. Lisaks selle praktilise ülesande täitmisele huvitab meid ka naha ilus välimus.

Nahk koosneb kahest kihist: marrasknahast (epidermis) ja selle all olevast pärisnahast (dermis).

Marrasnahk ehk epidermis.

Naha pealmine kiht ja välispind epidermis kaitseb organismi vigastuste, mikroorganismide toime ja keemiliste ning füüsikaliste mõjutuste eest. Marrasknahk koosneb mitmest naharakkude kihist, milles on miljoneid väikeseid poore ja nahanäärmeid – igal ruutsentimeetril tuhatkond!

Marrasknaha alumises osas on naharakud niiskusest pungil, uued naharakud lükkavad vanu alt ülespoole. Naharakud, mis liiguvad pinnale, muutuvad üha tasapinnalisemaks ja kõvemaks, lõpuks jääb järele surnud rakkudest moodustunud sarvestunud kiht – stratum corneum.

Surnud rakud eralduvad pidevalt naha pinnalt – see ongi naha loomulik uuenemisprotsess. Kui naharakud eemaldada või ära kraapida, tulevad nende asemele altpoolt uued.

Pärisnahk ehk dermis.

Marrasknaha all on pärisnahk, mis toidab marrasknahka. Pärisnahas on valgud, mida nimetatakse kollageeniks ja elastiinikiud. Tegelikult on pärisnahk marrasknaha aluseks, sest pärisnahas asub keeruline elastiini- ja kollageenikude, mis ongi naha struktuuriks ja annab nahale sitkuse ja painduvuse.

Seal on nahka toitvad veresooned, nahanäärmed, närvirakud, higinäärmed. Võib öelda, et pärisnaha elastiinikiud kaitsevad nahka ja kollageenikiud hoolitsevad naha struktuuri eest.

Naharasu ehk seebum.

Pärisnahka ulatub mitmeid näärmeid, mis toodavad rasvast (lipiide sisaldavat) ollust – naharasu (seebum). Naharasu tuleb marrasnaha pinnale ihukarvade juures paiknevatest kanalitest ja ümbritseb iga naharakku.

Naharasu on väga oluline naha jaoks, see aitab nahal säilitada niiskust ja seega ka nooruslikku välimust. Nahk on sile, kauni struktuuriga, säilitab paremini niiskust ja nii ei teki enneaegseid kortse.

Kuiva naha puhul tekib rasu vähem kui nahk vajab, mistõttu pole tagatud niiskuse säilimine nahas. Kui loomulik rasukaitse on puudulik, siis hakkab nahk kaotama niiskust – niiskus aurustub nahast pidevalt ja nii muutub nahk liiga kuivaks.

Rasvases nahas tekib rasu normaalsest rohkem. Kui naha pinnal on liiga palju rasu, tekib nahas hapnikupuudus. Liigne rasu ummistab poorid ja see tekitab omakorda naha jaoks probleeme.

Naharasu teke sõltub paljudest teguritest, nagu vanus, toitumine, leeliseliste ja teiste tugevatoimeliste puhastusvahendite kasutamine, ravimid, alkohol, keskkonnamõjud ja tervislik seisund. Võib arvata, et nii mõnigi neist teguritest kehtib igaühe puhul, sellepärast on oluline hooldada oma nahka seda kaitstes ja normaliseerides loomulikku rasuteket.

Nutriance nahahooldustooted aitavad tasakaalustada naha niiskust, kuna neis olevad toimeained pärsivad või soodustavad rasu teket. Sellega aitad kaasa noorusliku ja särava naha säilimisele.

Loomulik niiskus – higistamine.

Nahk vajab niiskust, et olla ja püsida värske. Niiskus hoiab naharakkude pinna värske; rakud muutuvad ümaraks ja vastupidavaks. Sel viisil suudab nahk alal hoida sisemist niiskust.

Niiskus toidab nahka, kuna niiskuse abil liiguvad toitained nahakihtidesse. Niiskust saab nahk mitmelt poolt, näiteks niiske ilmaga otse õhust. Nahk saab niiskust ka veega kokkupuutel.

Fotomodellidele soovitatakse juua palju vett, et nende nahk näeks värskem ja siledam välja. See on tõepoolest mõistlik soovitus – 20% naha koostisest on vesi.

Naha kaudu kaotab inimene palju niiskust – niiskust aurustub eriti palju palava ja kuiva ilmaga. Nahk kaotab niiskust palju keskkütte ja õhukonditsioneeride pärast, mis muudavad keskkonda kuivemaks. Loomulik naha niiskus imbub ka riietesse.

Kui nahk kaotab niiskust, muutub see kuivaks. Kui nahk kuivab, muutub ta praguliseks, niisamuti nagu põuane maapind. Kaob naha loomulik sitkus, pingsus ja elastsus. Nahale tekivad jooned ja kortsukesed.

Kuiva nahka koormavad korduvad grimassid. Kuivale nahale, mis pole enam piisavalt elastne, jäävad sellest püsivad kortsukesed. Hästi hooldatud ja niiske nahk on painduv ja sitke. Selline nahk peab vastu korduvatele näolihaste liigutustele, sest nahk on piisavalt pehme ja painduv.

Naha niiskusbarjäär ja selle tasakaal.

Kui higi ja rasu eraldumine vastavate näärmete poolt on tasakaalus, tekib nahapinnal ideaalne rasu ja niiskuse kiht. Selle tasakaalu tulemusena püsib nahk niiske ja terve.

Rasu- ja niiskusetaset mõjutavad väga paljud tegurid, ehk et õige tasakaalu loomine nahas on suur väljakutse. Tuleb tähelepanelikult jälgida, milliseid seepe, puhastusaineid, näovett kasutada, et need ained niiskust nahast ei eemaldaks.

Mõned ained, rasked õlisid sisaldavad puhastusained ja niisutavad kreemid, võivad ka teisel viisil nahale kahju teha – ummistades poore.

Nutriance Organic nahahooldusvahendid vastavad nahatüübile, annavad nahale neid toitaineid, mida see vajab ja sel viisil saab nahk endale loomuliku noorusliku välimuse.

Naha elutsükkel ja uuenemine.

Kogu inimese elu kestel osaleb nahk pidevas kasvutsüklis. Nahk uueneb pidevalt ja see on terve naha puhul loomulik.

Rasvasel nahal kleepuvad ja kuhjuvad pindmised naharakud kokku, kuiv nahk on seevastu tuhmi läikega.

Aastatega kahaneb naha uuenemisprotsessi kiirus. 50-aastase inimese nahk uueneb kaks korda aeglasemalt kui 25-aastasel inimesel. Õnneks meeldib nahale väga, kui sel aidata vanadest naharakkudest vabaneda koorimise teel.

Korrapärase koorimisega kiirendatakse naha uuenemist, nahk hakkab noorem ja kaunim välja nägema, sest värsked ja pehmed naharakud pääsevad pinnale.

Kuidas nahk vananeb?

Nahk on oma parimas seisundis, kui inimene on umbes 20 aastat vana. Naharasu ja niiskuse tasakaal on siis optimaalne, rakkude uuenemine toimub kiiresti – 14 kuni 18 päevaga. See kõik annab nahale parima niiskusbarjääri.

Juba kolmekümnendates aastates hakkab nahk tasapisi kaotama oma parimat seisundit ja pikkamööda ilmuvad väikesed kortsukesed. Niisiis on nende kortsukeste ilmumise põhjus teada – naha aeglasem uuenemine ja niiskuse säilitamise võime vähenemine.

Kui inimene on saanud neljakümneaastaseks, on naha uuenemise aeg pikenenud ligikaudu kahekordseks võrreldes 20-aastase inimesega, kellel on nahk parimas vormis.

50-aastasel inimesel kulub naha uuenemiseks juba kuu aega või rohkemgi.
Pikem naha uuenemise aeg tähendab kahte asja:

1) vanad naharakud jäävad naha pinnale kauemaks, nahk näeb kuiv välja ning vanad rakud varjavad naha kauni läike ja loomuliku värvi;
2) nahk pole enam parimas tervislikus vormis.

Erinevad nahatüübid – tervislik ja kaunis nahk.

Paljud inimesed ei teagi, kui terve ja kaunis nende nahk võiks olla. Normaalne terve nahk pole ei kuiv ega rasvane, see on loomuliku pingsusega ja pehme ning suudab end ise väliskeskkonna mõjude eest kaitsta.

Inimese geneetiline pärand on aluseks naha tundlikkusele, kuid peale selle sõltub naha niiskuse ja rasvasuse tasakaal toitumisest, puhkuse ja töö vahekorrast ning piisavas koguses vee joomises.

Naha seisundile on oluline see, kuidas nahka hooldatakse ja kaitstakse. Üldiselt on palju erinevaid nahatüüpe lisaks põhitüüpidele, milledeks on kuiv, normaalne, segatüüpi ja rasvane nahk. Kõige äärmuslikumaid nahatüüpe on kaks.

Kuiv nahk.

Nahk läheb kuivaks, kui see ei tooda niiskust piisavalt. Äärmiselt kuiv nahk tekib toitumise puudujääkide tagajärjel või päikesekiirguse toimel. Nahka kuivatavad ka pakane ja tuul. Mida kauem nahk kannatab kuivuse käes, seda rohkem kaotab nahk oma vetruvust, nooruslikku pingsust. Selle tagajärjel tekivad kortsud ja kortsukesed.

Mõned kosmeetikatooted võivad ka kauaaegse tarvitamise jooksul mõjuda nahka kuivatavalt, kui nad sulgevad poore, ei lase nahal vabalt hingata ja loomulikul niiskusel mõjuda.

Rasvane nahk.

Nahk on rasvane, kui ta toodab liiga palju rasu. Liigne rasutoodang võib olla põhjustatud ümbritseva keskkonna mõjul tekkinud vaimsest pingest, toitumise puudujääkidest või päikesekiirguse toimel, osaliselt ka külma ja tuule toimel.

Liigset rasu tootmist võivad tekitada hormonaalse tasakaalu häired. Nahk võib muutuda liiga rasvaseks ka kuivatavate ja tugevatoimeliste jumestus- ja kosmeetikatoodete kasutamise tagajärjel, mis liigselt ergutavad rasu tekkimist ja takistavad niiskuse ning rasva tasakaalu säilimist.

Nahka mõjutavad tegurid.

Nahka mõjutavad mitmed tegurid, muuhulgas vananemine ja väliskeskkonna toime. Iga inimese nahk reageerib erinevalt, seetõttu ongi erinevaid nahatüüpe – igal inimesel on ainulaadne, ainult temale iseloomulik nahk.

Kuna nahk aja jooksul muutub, siis tuleb vastavalt muuta ka naha hooldamist. Kui hooldada nahka ühtmoodi 20 aastat järjest, siis teeb see nahale kindlasti rohkem kahju kui kasu.

Kujuta ette, et sul oli kunagi rasvane nahk ja hooldad seda endiselt kui rasvast nahka, kuigi nahk pole ammu enam rasvane. Või olid nahal kuivad alad, mis on nüüd palju suuremaks muutunud.

Nahka tuleb hooldada pidevalt jälgides naha seisundit ja vastavalt sellele korrigeerida hooldusprogrammi, siis on nahk kogu aeg terve ja nooruslik. Kui valida endale hooldusprogrammi, pea silmas allpool nimetatud tegureid.

Vanus.

Naha näärmed toodavad iga aastakümnega vähem rasva ja selletõttu tekib nahas rasva puudus. Selline nahk ei suuda tõhusalt niiskust säilitada ja nahk muutubki kuivaks.

Aastatega läheb nahk ka jäigemaks. Kollageeni- ja elastiinikiud hakkavad lagunema, naha struktuur saab kannatada ja kaob naha pehmus ja pingsus. Selle vastu tegutsemiseks tuleb nahka sageli niisutada ja kasutada kontsentreeritumaid niisutavaid vahendeid.

Keskkond.

Erinevad aasta-ajad avaldavad nahale erinevat mõju. Nii suvekuumus kui talvine pakane vähendavad rasva ja niiskuse teket nahas. Nahka tuleb seetõttu niisutada, eriti oluline on niisutada kuiva nahka.

Kuumus ja niiskus – niiskuse ja soojusega tundub nahk üldiselt rasvasem. Seda tunneb ilmselt vajadust nahka sagedamini pesta ja soovist kasutada tugevama toimega puhastusvahendeid. Kui nüüd veel unustada nahk niisutamata, rikutakse sellega naha loomulikku niiskuse ja rasva tasakaalu, mis omakorda kutsub nahas esile rasu tekkimise.

Kuum ja kuiv – kuumas ja kuivas hakkab nahk higistama. Kui organism üritab kuumust jahutada higistamise teel, ei teki piisavalt rasu. Kui nahk kuivab kiiremini, kui loomulik niiskuseteke seda suudab tasakaalustada, kaob rasu ja niiskuse tasakaal nahas. Nahk vajab siis lisaniiskust. See tähendab, et sellises keskkonnas muutub kuiv nahk kuivemaks.

Külm ja kuiv – selline olukord on eriti halb – nahk kuivab ja rasu teke on takistatud. Nahka tuleb sagedamini niisutada, et see oleks niiske ja piisavalt hästi kaitstud.

Oksüdeerumine.

Paljud teadlased arvavad, et vananemine on üldiselt tingitud vabade radikaalide poolt meie rakkudele avaldatavast oksüdeerivast toimest. Vabad radikaalid tekivad normaalse ainevahetuse käigus ja keskkonna mõju tulemusena.

Vabad radikaalid võivad rakkudes kutsuda esile muutusi ja rakke kahjustada või isegi lõhkuda samal moel nagu rooste hävitab metalli.

Vabad radikaalid ja nendest põhjustatud kahjustused võivad tekkida ka vees või õhus oleva saaste tagajärjel. Olukorda raskendab vale ja tasakaalustamata toitumine.

Naha kaitsmiseks tuleb seda varustada antioksüdantide ja vitamiinidega (ka mõned vitamiinid on antioksüdandid). Nahka kaitsevad vabade radikaalide eest nahahooldussarja Nutriance Organic toitainerikkad tooted.

Toitumise mõju nahale.

Teaduslikud uuringud näitavad, et toidu kvaliteet ja tasakaal väljendub naha seisundis. Teisisõnu, sinu igapäevane menüü on näost näha.

Paljusid nahaprobleeme saab vältida organismi õige toitmisega ja naha hooldamisega. Paljud toitainete rühmad, mis on olulised üldisele tervislikule seisundile, on seda  ka naha seisundile.

  1. Olulised lipiidid ja steroolid aitavad organismil tagada tasakaalustatud naharasu toodangut ja uute naharakkude arenemist.
  2. Vitamiinid ja mineraalained on vajalikud naha kasvamiseks, valkude sünteesimiseks, ensüümide aktiivseks toimimiseks ja oksüdeerimise eest kaitsmiseks.
  3. Valgud (aminohapped) on olulisel kohal nahakudedes, kollageenis ja elastiinis.

Vitamiinid ja nahk.

Igasugune vitamiinipuudus jätab oma jälje ka nahale. Et nahk oleks terve, on eriti vajalikud järgmised vitamiinid:

Vitamiin A, mis on vajalik normaalseks naha kasvamiseks ja arenemiseks, reguleerib ülemise nahakihi rakkude taastootmist. Osaleb kollageeni sünteesil.

B-vitamiinid on vajalikud tervisliku naha kasvuks ja püsimiseks.

Vitamiin C on vesilahustuv antioksüdeerija, kaitseb nahka seesmiselt. Osaleb kollageeni tekkeprotsessis ja tõstab vastupanuvõimet nakkustele.

Vitamiin E on tähtis oma antioksüdeerivate omaduste poolest; kaitseb rakukesta oksüdeerumise eest.

Mineraalained ja nahk.

Kõik üldtuntud mineraalained on olulise tähtsusega terve naha ainevahetuses. Nimetagem tähtsamaid:

Kaltsium on oluline element kapillaaride koostises.

Magneesium on oluline element ensüümide süsteemi funktsioneerimiseks.

Vask osaleb melaniini tekkeprotsessides.

Tsink on oluline element rakkude uuenemisprotsessis.

Nahk ja vesi.

Puhast vett on vaja palju, et nahk saaks oma normaalseks toimimiseks piisavalt niiskust. Vesi viib kehast välja laguained ja mürgid, mis ainevahetuse käigus tekivad. Vesi niisutab nahka, varustades niiskusega naharakke.

Vesi toimetab eluks vajalikke toitaineid mööda keha laiali, sealjuures ka nahapinnale. Et tervis oleks korras, on soovitav iga päev juua vähemalt kaks liitrit vett.

Nooruslik nahk nüüd ja edaspidi.

Ilus nahk tekib teadliku hooldamise tulemusena. See peegeldab kogu organismi tervislikku seisundit. See, kuidas nahk välja näeb ja puudutades tundub, sõltub eelkõige inimese üldisest heaolust.

Et nahka varustada vajalike toitainetega, tuleb iga päev süüa hästi tasakaalustatud toitu, juua küllaldaselt vett, liikuda korrapäraselt ja puhata piisavalt. Naha parim sõber on õige niiskuse ja lipiidide vahekord.

Nutriance Organic on ilumaailmas tipptasemel nahahooldustoodete sari, mis tagab sellise tasakaalu. Nutriance tõhus kvaliteedikontroll, tooraine puhtus, toodete suurepärane toime ja ohutus loovad kindlustunde, et just Nutriance on parim lahendus nähtavate vananemismärkide vastu töötamiseks.

Loe pikemalt ökoloogilistel meretaimedel põhinevast Nutriance Organic tootesarjast SIIN

X