Raud ja rauapuudus.
0

Raudselt vajalik toitaine – raud.

Raud on toitaine, mida inimorganism vajab mitmete oluliste funktsioonide täitmiseks.

Raud on vajalik kudede taastamiseks, see osaleb rakujagunemise protsessis. Raud aitab kaasa mitmete ensüümide talitlusele, et tagada aktiivsus ajukoes, immuunsüsteemis, energiavahetuses ja mujalgi.

Rauda on vaja punaverelibledes hemoglobiini tootmiseks, mille põhiülesanne on kehas hapniku transportimine.

Rauapuuduse statistika.

Rauapuudus ja sellest tulenev aneemia on sagedaseim toitumisega seotud haigus maailmas. Rauapuudusaneemia all kannatab ca 3% meestest, 30% viljakas eas naistest ning kuni 60% lapseootel emadest.

Eestis on rauapuudus ja rauapuudusaneemia 23% imikutest (9-12 kuu vanustel). Laste hulgas (6-18 a. vanustel) esineb rauapuudust 14%-l, kusjuures kõige sagedamini tütarlastel vanuses 16-18 a (vastavalt 28%).

Rauapuuduse sümptomid.

Üks esimesi tunnuseid, et organismis on rauda liiga vähe, on suurenenud väsimus ja jõuetus. Just seetõttu on raud oluliseks toitaineks sportlastele ja füüsilise töö tegijatele.

Lisaks võivad rauapuuduse sümptomiteks olla ärrituvus, tähelepanuhäired, õhupuuduse tunne, peavalu, kohin kõrvus, südamekloppimine, naha kahvatud, küünte ja juuste haprus, lõhed suunurkades, valulik keel, isutus.

Rauapuuduse põhjused.

Rauapuuduse põhjused võib jagada neljaks kategooriaks:

  • Suurenenud raua kadu
  • Suurenenud raua vajadus
  • Vähenenud raua tarbimine
  • Vähenenud raua imendumine

Suurenenud raua kadu võib esineda olukorras, kus tekivad sisemised verejooksud näiteks trauma või seedetrakti haavandite puhul. Viljakas eas naistel tekib rauapuudus eelkõige rohke menstruaalverekaotuse tagajärjel.

Suurenenud raua vajadus on tavaliselt imikutel ning lastel ja noorukitel intensiivsel kasvuperioodil. Samuti on suurem raua vajadus naistel raseduse ja imetamise ajal.

Vähenenud raua tarbimine esineb inimestel, kes on menüüst täielikult välja jätnud loomsed toidud nagu liha, kala, munad jm.
Toidus esineb rauda kahel kujul – heemne ja mitteheemne. Suurem osa toidus olevast rauast on mitteheemne ja selle imenduvus on umbes 5%. Loomsest ehk heemsest rauast imendub 15-35%.

Rauarikkad toiduained.


Loomsetest toiduainetest sisaldavad palju rauda:

taine sea- ja veiseliha
loomamaks
linnuliha ja -maks
munad
verivorst, verikäkk
merekarbid, austrid

Taimsed toiduained, mis sisaldavad rauda:
täisteratooted, eriti rukkijahust
roheline lehtköögivili nagu mangold, spinat, brokkoli
oad, läätsed
kõrvitsa-, lina-, seesamiseemned
hirss, nisukliid, kaer
mustikad, maasikad
kuivatatud ploomid ja aprikoosid

Rasva- ja suhkrurikas toit on tavaliselt rauavaene, samuti liigselt töödeldud poolfabrikaadid.

Raua paremaks imendumiseks oleks vajalik samaaegselt tarbida C-vitamiini, seda eriti mitteheemsete rauaallikate puhul. Raua imendumist vähendavad piima, tee ja kohvi joomine söömise ajal, seega joo neid söögikordade vahel.

Raua tarbimiskogus päevas.

Erinevate toitumisspetsialistide hinnangul on raua soovituslik kogus 9-15 mg päevas.
Kuna taimetoitlased saavad toidust vaid mitteheemset rauda, siis peaks nende tarbitav raua kogus olema ca 1,8 korda suurem. Samas sõltub see üldisest menüüst, ehk kui palju süüakse raua imendumist soodustavaid või takistavaid toiduaineid.

Aktiivsetel tervisesportlastel, kes tegelevad intensiivselt vastupidavusaladega (ujumine, jalgrattasport, pikamaajooks), on rauavarud tihti ebapiisavad ning nende vajadus võib olla ca 30% suurem. Eriliseks riskigrupiks on naissportlased.

Ka lapseootel ja rinnaga imetavad naised vajavad tavapärasest rohkem rauda. Täpsema olukorra ja raua lisavajaduse peaks määrama perearst.

Rauda sisaldavad toidulisandid.

NeoLife poolt pakutavad toidulisandid sisaldavad rauda hästi imenduval kujul, eriti kui neid kasutada koos C-vitamiiniga (All C ja Sustained Release Vitamin-C).

NeoLife toidulisandites on raud koos paljude teiste toitainetega, et koosmõju tulemusel tagada parim tulemus.

Formula IV
Raua sisaldus 12,5 mg (=89% RDA)

Parim kompleksne toidulisand, milles on täisterast saadud lipiidid ja steroolid koos oluliste vitamiinide ja mineraalidega.

Essential Vitamin and Mineral Complex (ProVitality+)
Raua sisaldus 6 mg (43% RDA)

Esmaselt vajalike toidulisandite komplekt, mis loob toitumise vundamendi vastavalt terviseorganisatsioonide soovitustele.

NeoLife Shake
Raua sisaldus 4,9% (35% RDA)

Suurepärase koostisega toidukorra asendaja kaalukontrolliks või igapäevaseks toitumiseks.

Vita-Squares
Raua sisaldus 3 mg 3 tabletis

Parim näritav toidulisand lastele, et toetada neid kasvuperioodil lipiidide, steroolide, koliini, vitamiinide ja mineraalidega.

X